Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

راهکارهای جلوگیری از یخ زدن آب درون مخزن آب چیست؟

راهکارهای جلوگیری از یخ زدن مخزن آب

مخزن آب  پلی اتیلن و پلاستیکی رایج ترین گزینه هایی هستند که در تمام فصول سال برای نگهداری آب استفاده می شوند، اما در زمستان با توجه به کاهش دما، مواردی از یخ زدگی آب مشاهده شده است.

البته که مقاومت مخازن پلیمری در برابر یخ زدگی از فلزی بیشتر است، اما با این حال در مناطقی که بارندگی و سرمای شدید هست، احتمال یخ زدگی نیز وجود دارد.

خبر خوب این که  یخ زدگی مخزن آب در زمستان ها تا حدود زیادی قابل پیش گیری است. پس بهتر است جدی بگیرید تا به مشکلات دیگری برخورد نکنید.

راهکارهای جلوگیری از یخ زدن مخزن آب

هر کدام از راهکارهایی که در ادامه مطرح می شود از روش هایی که برای یخ زدایی آب در مقالات بعدی اشاره می کنیم، راحت تر است:

مخزن دو لایه مشکی؛

مخزن هایی که رنگ لایه بیرونی آن ها سیاه است، حتی اگر در فضای باز نصب شده باشند در طول روز تقریباً بیشتر نور تابید شده را به گرما تبدیل می کنند.

این گرما باعث می شود تا آب داخل تانکر در طول روز با تابش آفتاب گرم شود و دمای آن بالای صفر بماند. این روش در اروپا و مناطق سردسیر آمریکای شمالی هم کاربرد دارد.

دلیل اصلی این کار هم مقاومت بالای آنها در برابر یخ زدگی است، زیرا ظرفیت گرمایی آب بالا است، به همین دلیل با جذب انرژی خورشیدی و انتقال آن به آب داخل مخزن، انرژی جنبشی کمک می کند آب در طول شب به صفر درجه و کمتر از آن نرسد.

در فصل تابستان اگر به این روش اکتفا کردید، بهتر است از یک سایه بان برای پوشاندن مخزن آب استفاده کنید، این در حالی است که اگر در فضایی مثل پشت بام نصب کنید، می تواند به عنوان آبگرمکن خورشیدی باشد و آب گرم مورد نیاز استحمام را تامین کند.

مخزن فوم دار؛

خرید مخزن ۴ لایه فومدار از دیگر راهکارهای موجود است، زیرا وجود لایه فوم نرخ انتقال حرارت از دیواره تانکر را کاهش می یابد و برای مدت زمان بیش تری دمای آب داخل مخزن ثابت باقی می ماند.

عایق بندی مخزن آب و اتصالات؛

متداولترین روش، عایق بندی مخازن و حتی لوله کشی ها است، یعنی پوشاندن بدنه مخزن با یک وسیله یا ماده ای که از اتلاف گرمای درون مخزن جلوگیری کند.

نکته مهم این است که عایق بندی باید با دقت و به شکل صحیحی انجام شود تا عملکرد درستی داشته باشد، از طرفی به موقع تعویض شود.

پشم شیشه، نوارهای گرمایشی، عایق های لاستیکی مخصوص لوله ها و استفاده از دریچه های آب گرم همگی از راهکارهای عایق بندی و مقاوم کردن لوله های آب هستند.

انتخاب مخزن آب بر اساس شکل آن؛

شکل تانکر آب تأثیر زیادی بر مقاومت مخزن در برابر یخ زدگی دارد. برای مثال در سرمای شدید آب ناشی از بارندگی ها بر روی مخازنی که سطح بالای آنها صاف است، به مرور یخ می زند.

در نتیجه دمای آب درون مخزن را هم کم می کند و احتمال یخ زدگی را بالا می برد. بنابراین انتخاب مخزن هایی شیب دار مناسب تر است.

استفاده از مخزن حجیم؛

با افزایش حجم یک مخزن، آب درون آن دیرتر شروع به یخ زدن می کند، زیرا با خالی و پر شدن مکرر آن و گرم تر بودن آب ورودی به مخزن نسبت به آب موجود در آن، مقاومت بیشتری در برابر یخ زدگی خواهد داشت.

بررسی نشتی اتصالات و لوله های اتصال مخزن

با کاهش دما و یخ زدگی درون مخازن، نشتی های لوله و اتصالات متصل به مخزن و یخ زدگی اتفاق می افتد، پس باید هر چند وقت یکبار به خصوص بعد از هر دوره سرمای شدید، اتصالات چک شوند.

برقراری جریان آب؛

آب ساکن مقاومت کمتری نسبت به آب متحرک، مقاومت کمتری در برابر یخ زدگی دارد. مخصوصاً در فصل زمستان، اگر آب درون مخزن چند روز استفاده نشود، باید به گردش در بیاید تا از یخ زدگی جلوگیری شود. چگونه؟ برای مثال با بازکردن خروجی و یا شیرهای تخلیه مخزن، آب را به گردش در بیاورید.

نصب مخزن زیر خاک؛

از دیگر راهکارهای می توان به این مورد اشاره کرد، اما تنها در صورتی که مخازن دفنی را خریداری کنید، یعنی مخزن هایی که برای این کار تعبه شده اند.

به کار گیری سیستم گرمادهی آب؛

در بعضی موارد استفاده از یک سیستم گرمادهی آب درون تانکر، که دمای آب را بالاتر از نقطه انجماد نگه دارد، پیشنهاد می شود. طراحی این سیستم به گونه ای است که می تواند به صورت قوطه ور در آب و یا به دیواره مخزن، نصب شود.

قبل از خرید مخزن آب، مشورت کنید!

حتماً قبل از خرید فروشنده را از شرایط جغرافیایی محل زندگی، محل نصب مخزن آب و … مطلع کنید تا بهترین گزینه را به شما پیشنهاد دهد.

جهت سفارش و خرید دستگاه کارواش بخار روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

8 + 5 =