Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

آیا می توان از رشد جلبک در مخزن آب جلوگیری کرد؟

آیا می توان از رشد جلبک در مخزن آب جلوگیری کرد؟

مخزن آب  یکی از رایج ترین وسیله ها برای نگهداری و ذخیره آب در طولانی مدت است، به همین دلیل باید از مواد مرغوب و استاندارد تولید شده باشد تا مبادا به محلی برای رشد جلبک ها تبدیل شود.

اما برخی از مخازن آب هستند که از نوع پلیمری بی رنگ و تک لایه می باشند، مخازنی که نور خورشید در آن ها نفوذ می کند و در صورت عدم رعایت برخی نکات، جلبک ها در آن رشد می کنند.

در نتیجه امر موجودات تک سلولی و باکتری هایی که از بقایای این جلبک ها تغذیه می کنند، هم تکثیر پیدا می کنند، اما چگونه می توانیم از ابتدا مانع از از رشد جلبک ها شویم؟

اثرات رشد جلبک در مخزن آب

اولین اثری که رشد جلبک ها بر آب درون مخزن دارند، این است که کیفیت آن را تغییر می دهند و به خاطر تغذیه باکتری های بی هوازی از بقایای جلبک ها، کم کم باعث تغییر در رنگ و مزه آب خواهند شد.

این اتفاق بیشتر در مناطق گرمسیر رخ می دهد؛ زیرا زمینه و شرایط رشد جلبک مهیا است. همان طور که می دانید جلبک ها سبز رنگ و لزج هستند و بر روی دیواره های مخزن رشد می کنند و تراکم زیادی دارند.

راهکار جلوگیری از رشد جلبک چیست؟

راهکارهای ساده ای در ادامه به شما پیشنهاد می کنیم که عبارت است از:

  • از نصب مخزن آب در زیر تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنید،
  • مسدود کردن تمام نقاط ورودی نور به مخزن،
  • شستشوی مرتب مخزن،
  • افزودن مواد شیمیایی و فیلتراسیون،

در ادامه هر کدام از روش ها را به تفصیل توضیح می دهیم:

از نصب مخزن آب در زیر تابش مستقیم نور خورشید جلوگیری کنید؛

پیشنهاد می کنیم مخازن را در مکان هایی نصب کنید که دائماً سایه باشد و یا حتی الامکان سایه بان درست کنید، زیرا طبق گزارش ها، رشد جلبک در مخزن هایی که بر روی پشت بام ساختمان ها هستند، بیشتر است.

هم چنین می توانید از پوشش هایی مانند فوم، آلمینیوم، یا نایلون حبابدار با پوشش ورقه آلومینیوم برای پوشاندن سطح مخزن آب استفاده کنید تا میزان رسیدن نور به حداقل برسد.

شستشوی مرتب مخزن آب؛

هر مخزن آبی چه در ساختمان های اداری و چه مسکونی، باید هر چند ماه یکبار شستشو داده شود تا بستر خوبی برای رشد جلبک ها فراهم نشود.

مسدود کردن تمام نقاط ورودی نور به مخزن؛

در بعضی موارد ممکن است مخزن بر اثر حادثه ای یا خود به خود، سوراخ شود که باید سریعاً برای مسدود کردن آن اقدام کرد. بهتر است برای این کار با نمایندگی آن هم مشورت کنید.

با انجام این کار از به وجود آمدن محیط گرم و مرطوب و در نتیجه رشد جلبک ها، جلوگیری می کنیم. علاوه بر آن با بستن تمام نقاط ورودی، سایر اجسام نیز به مخزن راه پیدا نمی کنند.

افزودن مواد شیمیایی و فیلتراسیون؛

استفاده از فیلتر آب و خرید مخزن ضد جلبک بهترین و مطمئن ترین راه برای جلوگیری از رشد جلبک ها است، زیرا مواد شیمیایی موجود در فیلتراسیون های به کار رفته شده در این نوع از مخزن های آب از رشد و تجمع جلبک ها جلوگیری می کند.

لازم به ذکر است که باید قبل از خرید مطمئن شوید این مواد شیمیایی برای سلامتی انسان ضرری نداشته باشد.

با یک خرید مطمئن به راحتی از رشد جلبک ها جلوگیری کنید!

مخزن آب خواه ناخواه محیط مناسبی برای رشد جلبک ها است، مهم این است که عوامل موثر بر رشد و تکثیر را از آن دور کنیم.

راهکارهای بالا تا حد زیادی از رشد جلبک ها جلوگیری می کند، اما راهکار 100 درصدی می تواند استفاده از مخزن های آب ضد جلبک باشد.

شاید این سوال برای تان به وجود بیاید که آیا مخزن ضد جلبک واقعا وجود دارد؟ بله! مخازن پلی اتیلن از جمله مخازن ضد جلبک هستند که در سراسر جهان استفاده می شوند.

طراحی این مخزن آب طی مراحل ساخت و تولید آن ها به گونه ای است که به هیچ وجه درون مخزن آب، جلبک رشد نخواهد کرد.

از همه مهم تر شما باید از فروشگاه های معتبر خرید کنید! همان طور که گفته شد، اگر متریال نامرغوب برای ساخت مخزن استفاده شود، مضراتی را برای سلامتی انسان خواهد داشت.

 

جهت سفارش و خرید دستگاه کارواش بخار روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − دو =