Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

مخزن آب پلیمری تک لایه یا سه لایه؟!

تانکر پلاستیکی مخزن آب پلیمری تک لایه یا سه لایه

همانطور که می­‌دانید یکی از انواع مخازن آب بر اساس متریال سازنده آن، مخزن آب پلیمری است که خود به صورت تک لایه یا بی رنگ و سه لایه تولید می‌­شود.

در این مقاله قصد داریم به صورت علمی تفاوت بین مخزن آب پلیمری تک لایه و سه لایه را بررسی کنیم و نتیجه بگیریم کدام یک برتر است.

مخزن آب پلیمری تک لایه و سه لایه چه تفاوتی دارند؟

تفاوت اصلی این دو نوع مخزن آب در یک مورد است و آن هم عبور یا عدم عبور نور از لایه­‌های آن است. در واقع در مخزن تک لایه یا بی رنگ، نور با عبور از لایه بیرونی به درون مخزن راه پیدا می­‌کند، در حالیکه این امکان در مخزن سه لایه وجود ندارد.

به همین دلیل طرز استفاده از این دو مخزن نیز متفاوت می‌­شود. یعنی از مخزن تک لایه یا تک جداره، زمانی به کار گرفته می‌شود که عبور نور و تابش نور برای محتوای داخل مخزن مشکلی به وجود نمی­آورد.

در مقابل اگر تابش نور، مشکل ساز می‌­شود می‌­توان از مخزن آب پلی اتیلن سه لایه با جلوگیری از تابش نور، اجازه گذر نور مرئی از جداره مخزن را نمی­‌دهد.

عدم عبور نور به وجودلایه سیاه رنگ میانی برمی­‌گردد که اجازه عبور هیچ نوری به درون مخازن را نمی­‌دهد. بنابراین اگر قصد دارید از مواد و مایعاتی استفاده کنید که نسبت به عبور و تابش نور حساس هستند و ساختارشان در برخورد با نور دستخوش تغییر می­شود، بایستی از مخزن آب سه لایه استفاده کنید.

علاوه بر آن، چنین مخازنی خاصیت ضد جلبکی نیز دارند و پر مصرف ترین مخازن برای نگهداری آب شرب هستند.

چگونه مخزن آب سه لایه را از تک لایه تشخیص دهیم؟

همانطور که تا به اینجا متوجه شدید، تفاوت اصلی دو نوع مخزن آب در توانایی آنها برای عبور و یا عدم عبور نور است.

بنابراین راه تشخیص آنها از یکدیگر نیز به بررسی میزان عبور نور برمی­‌گردد که شامل:

دیدن سایه دست؛

مخزن پلیمری سه لایه، نور را عبور نمی­‌دهد، به همین دلیل می‌­توانید دست خود را روی مخزن و سطح بیرونی آن قرار دهید.

اگر مخزن آب شما از نوع سه لایه باشد به دلیل عدم عبور نور، امکان دیدن سایه دست نیز از داخل وجود ندارد و عکس اگر سایه دست شما از داخل مشخص است، یعنی مخزن شما از نوع تک لایه است.

تاریک شدن با بسته شدن درب مخزن آب

وقتی درب مخزن را می­‌بندید، داخل مخزن تاریک و تاریک­‌تر خواهد شد و این یعنی که تنها منبع ورود نور به داخل مخزن از دریچه است که با بستن درب، از ورود نور جلوگیری می­‌شود.

این در حالی است که اگر درب را ببندید و هم­چنان داخل آن روشن بماند و میزان نور تغییری نکند، یعنی نور از دیواره مخزن وارد می­‌شود و مخزن بی رنگ یا تک لایه است.

مشخص نبودن سطح آب مخزن

وقتی در مخزن سه لایه نوری وارد نمی‌­شود، یعنی امکان دیدن داخل آن نیز وجود ندارد، پس سطح آب داخل نیز وجود ندارد.

اما اگر نور عبور کند، به این معناست که مخزن تک لایه است. زیرا همانطور که می­‌دانید مکانیسم بینایی انسان بر اساس انعکاس نور است.

مخزن پلی اتیلن سه لایه مستحکم‌­تر است یا مخزن تک لایه ؟!

سه لایه بودن مخزن آب پلیمری دلیلی بر استحکام و ضخامت بیشتر نیست! همانطور که گفته شد، تنها تفاوت این دو نوع مخزن در عبور یا عدم عبور نور است.

اما از آنجا که بیشترین میزان مصرف مخازن در جهت نگه داری از آب است، پیشنهاد می­‌کنیم از مخزن آب پلیمری سه لایه استفاده کنید.

چرا؟ چون با عبور نور از لایه بیرونی مخزن به درون آن، امکان رشد جلبک، ویروس و … فراهم می‌­شود. شاید این مورد هم از دیدگاه خیلی از افراد مشکلی نباشد، اما وقتی جلبک خزان می‌­کند و می‌­میرد، بقایای آن توسط باکتری­‌های بی هوازی تجزیه می‌­شود.

این پدیده باعث تغییر طعم و بوی آب می­‌شود. پس وقتی کاربرد آن برای نگهداری از آب است، استفاده از مخزن پلیمری تک لایه ضروری است.

اما یک نکته وجود دارد که اگر محل نگهداری مخزن، جایی به دور از نور است، می‌­توانید از مخزن تک لایه استفاده کنید. زیرا نوری به داخل ان وارد نمی­‌شود تا بستر رشد جلبک­‌ها را فراهم کند.

خرید مخزن آب را به “خزر منبع بندر” بسپارید!

با توجه به مطالعه این مقاله حتماً به این نتیجه رسیده‌­اید که هر کدام از انواع مخزن آب که در مقالات قبل معرفی شدند، خود به روش‌­های مختلفی تولید می­‌شوند.

این شما هستید که باید با توجه به مکان استفاده، کاربرد و … مخزن مورد نظر خود را انتخاب کنید، بنابراین لازم است قبل از خرید اطلاعات کسب کنید و به سراغ مکان­‌های معتبر بروید.

شرکت تولیدی صنعتی خزر منبع بندر می‌­تواند در این مسیر به شما کمک کند. برای اطلاعات بیشتر می‌­توانید با شماره 32857111-013 تماس بگیرید و یا به سایت khazarmanba.com مراجعه کنید.

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

14 − سیزده =