Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

تفاوت مخازن سه‌لایه و پنج‌لایه چیست؟

مخزن چند لایه

امروزه استفاده از مخازن پلی‌اتیلن به منظور ذخیره‌سازی و نگهداری از مایعاتی همچون آب آشامیدنی نسبت به مخازن فلزی و بتنی بيشتر مورد توجه قرار گرفته‌است. از جمله مزیت بکارگیری این نوع مخازن، علاوه بر نگهداری سالم و بهداشتی از مایع درون مخزن می‌توان به وزن کم و سبک، استحكام بالا، حمل ونقل آسان و تنوع در ساختار و ظرفیت این نوع از مخازن اشاره کرد.

مخازن پلی‌اتیلن که پیش‌تر با آن و نحوه نگهداري از آن آشنا شديم بصورت تك‌لايه و چند‌لايه توليد مي‌شوند كه حضور لايه‌ها به‌ تدريج و به منظور ارتقاي كيفيت مخزن طراحي شده‌اند.

اگرچه هدف از نصب اين نوع مخازن، ذخيره آب و سيالاتي نظير آن است ولي ويژگي منحصربفرد اين نوع از مخازن، كيفيت و نحوه نگهداري از آب مي‌باشد. به همين جهت از مخازن چند‌لايه استفاده مي‌شود تا سلامت آب تضمين گردد.

در ابتدا مخازن پلي‌اتيلن بصورت تك‌لايه توليد مي‌شدند كه ساختار نيمه‌شفاف آن باعث عبور نور و در نتيجه ايجاد جلبك درون مخزن مي‌شد. توليد جلبك درون مخزن علاوه بر كدر كردن آب، سبب ايجاد طعم و بوي نامطلوب مي‌شد به همين جهت لايه‌هاي بعد، جهت جلوگيري از ورود نور خورشيد ايجاد شد.

تعبيه‌ي لايه مشكي، مانع عبور نورخورشيد ورودي شده و در نتيجه جلبك‌ها، شانسي براي رشد و تكثير ندارند. بنابراين مخازن دولايه و بيشتر، ويژگي ضدجلبك دارند. در ادامه قصد داريم با مخازن پلي‌اتيلن سه‌لايه و پنج‌لايه آشنا شويم و ويژگي‌هاي آن‌ها را مشخص كنيم.

مخزن چند لایه

مخازن پلي‌اتيلن سه‌لايه :

اين نوع از مخازن كاملا ضدجلبك هشتند و از سه لايه متفاوت تشكيل شده‌اند بطوريكه لايه بيروني و اول به‌رنگ سفيد است كه موجب انعكاس نور خورشيد ورودي شده و مقاوم به اشعه فرابنفش و شرايط جوي است. لايه دوم كه مشكي رنگ است و فيلتر نوري مخزن است كه مانع ورود نورخورشيد به داخل مخزن شده و عامل اصلي محافظت در برابر جلبك است. و در نهايت لايه داخلي كه در تماس با آب يا سيال است و از نظر شيميايي كاملا خنثي است و از ماده اوليه مرغوب توليد شده تا هيچگونه تاثيري بر آب نگذارد. آرايش لايه‌ها سبب ايجاد مكاني ايمن و عاري از جلبك جهت نگهداري آب مي‌شود و همچنين حضور لايه ها تا حد قابل قبولي سبب حفظ دماي آب درون مخزن نيز مي‌شود. اين نوع مخازن براي ذخيره‌سازي آب آشاميدني، مواد شيميايي و مواد حساس به نور كاربرد دارد.

مخزن چند لایه

مخزن چند لایه

مخازن پلي‌اتيلن پنج‌لايه:

هرچه تعداد لايه‌هاي مخزن پلي‌اتيلن بيشتر باشد، مقاومت و استحكام آن افزايش مي‌يابد. همانطور كه اشاره شد براي داشتن مخزني ضدجلبك، استفاده از مخازن دو يا سه‌لايه كافي است اما در شرايط خاص جوي مثل مناطق بسيار سردسير كوهستاني يا مناطق بياباني با گرماي شديد، بمنظور حفظ سلامت و دماي آب درون مخزن، استفاده از مخزن پنج لايه كاملا هوشمندانه مي‌باشد.

ساختار لايه‌ها درون مخزن پنج‌لايه عبارتست از لايه‌ي بيروني سفيد و منعكس كننده نور خورشيد، لايه فوم عايق، لايه مشكي كه مانع از عبور نور خورشيد شود، لايه فوم دوم بمنظور تقويت عايق حرارتي سيستم و لايه مياني كه در تماس با سيال درون مخزن است.

بنابراین برای داشتن مخزنی ضدجلبک خرید مخزن سه‌لایه کفایت می‌کند اما برای حفظ دمای آب یا استفاده در شرایط جوی شدید استفاده از مخزن پنج‌لایه، لازم است.

درون مخزن پنج‌لايه، حضور دو لايه فوم عايق سبب جلوگيري از انتقال حرارت سيال درون مخزن شده و ساختار متخلخل آن باعث عملكرد صحيح مخزن در برابر يخ‌زدگي يا گرم شدن مايع و همچنين  افزايش استحكام آن مي‌شود. حضور دو لايه‌ي سلولي موجب تقويت عايق حرارتي ، حفظ دماي سيال و عدم نفوذ سرما و گرماي شديد به درون مخزن مي‌شود ولي هزينه‌ي تهيه و توليد اين مخازن را افزايش ميدهد. اين نوع مخازن علاوه بر نگهداري آب آشاميدني و مواد شيميايي بمنظور نگهداري مواد حساس به نور و همچنين استفاده در ذخيره‌سازي اسيد و باز، صنايع غذايي و مواد حساس در برابر يخ‌زدگي كاربرد دارد.

حال که با انواع این مخازن آشنا شدیم و ویژگی‌های آن را برشمردیم، لازم بذکر است که شرکت خزرمنیع‌بندر، با استفاده از جدید‌ترین متد و باکیفیت‌ترین مواد اولیه، قادر به تولید انواع مخازن‌ پلی‌اتیلن در ظرفیت و ویژگی موردنظر شماست. بمنظور انتخاب درست و مناسب در زمینه تهیه مخازن پلی‌اتیلن، شما می‌توانید با کارشناسان مجرب ما تماس حاصل نمایید و سپس متناسب با کاربری و ظرفیت مورد‌نظر، به تهیه مخزن بپردازید.

 

 

 

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

15 − هشت =