Search
Close this search box.

پکیج گرمایشی استخر

پکیج گرمایشی استخر

پکیج گرمایشی استخر:

استفاده از استخر بعنوان یکی از تفریحات سالم و رایج در بین تمامی مردم، بسیار محبوب است واز طرفی این محبوبیت با ورود به فصول بهار و تابستان بیشتر هم می‌شود، بنابراین فراهم سازی استخری با امکانات مجهز، میزان نظافت بالا و بهرمندی از شرایط آسایش حرارتی مناسب از جمله عوامل کلیدی و موثر بر انتخاب استخر توسط افراد است.

تامین آبگرم مصرفی استخر و جکوزی در تمام مجموعه‌ها بدلیل حفظ سلامت شناگران و تامین آسایش حرارتی ضروری است و محدوده دمایی آب استخر باید در بازه مناسبی قرار داشته باشد. از طرفی تامین بار حرارتی مورد نیاز استخر و حفظ دمای مطلوب آب علاوه بر حفظ دوام تجهیزات، امکان استفاده از استخر بصورت چهار فصل را فراهم می‌آورد.

بر اساس استانداردها، محدوده دمایی برای آب استخر 27 الی 29 درجه سانتیگراد و برای آبگرم جکوزی حدود 40 الی 42 درجه سانتیگراد می‌باشد.

برای گرم کردن آب استخر روش‌های مختلفی از جمله هیتر برقی، موتورخانه و پکیج گرمایشی استخر وجود دارد. پکیج گرمایشی استخر یکی از موثر ترین و پرکاربرترین روش‌های گرمایش اب استخر است و بدلیل وجود امتیازاتی از جمله اشغال فضا و ایجاد سر و صدای کمتر، بیشتر از روش‌های قبلی یاد شده مورد استفاده قرار می‌گیرد. اين سيستم‌ها سبب تامين دماي آب استخر در انواع روباز، سرپوشيده، تجاري و شخصي شده و بدليل تنوع در ابعاد و ظرفيت مناسب براي هرنوع استخر و با هر ظرفيتي هستند.

پکیج‌های گرمایشی استخر از بهترین تجهیزات جهت گرم نمودن آب استخر است که باعث گرمایش یکنواخت و با سرعت یکسان در تمام اجزای استخر می‌شود. همچنین این سیستم میتواند بصورت متمرکز باشد و علاوه بر گرمای آب استخر موجب گرمایش جکوزی، آبگرم بهداشتی مصرفی و همچنین آبگرم رادیاتور نصب شده در محل شود. این پکیج بر اساس میزان المان گرمایش،سوخت مصرفی و ساختمان دسته بندی می‌شود.

پکیج گرمایشی استخر از تجهیزات اصلی نظیر: دیگ های چدنی یا فولادی جهت تولید گرما، مبدل حرارتی متناسب با نوع کاربرد گرمایش ( مبدل صفحه ای جهت گرمایش آبگرم مصرفی و یا مبدل حرارتی پوسته و لوله جهت گرمایش آب استخر و جکوزی)،  پمپ های سیرکولاتور جهت انتقال آب سرد به مبدل ها جهت گرمایش، ترموستات جهت کنترل دمای آب ، شیر های برقی و گیج های نشان دهنده دما و فشار تشکیل شده است.

نحوه گردش آب در استخرهایی با پکیج گرمایشی به این صورت است که آب موجود در استخر به سمت فیلتر شنی هدایت شده و ضمن عبور از فیلتر شنی بدلیل حضور سیلس تصفیه می‌شود، سپس آب تصفیه شده به طرف منبع گرمایش هدایت شده و بوسیله ارزش حرارتی سوخت نظیر گاز شهری یا گازوئیل گرم می‌شود. در مرحله بعد به كمك دستگاه كلرزني، آب گرم شده، گندزدايي شده و مجدد به استخر باز مي‌گردد. مكانيزم سيستم پكيج گرمايشي استخر بصورت يك ورودي و خروجي است و نياز به لوله‌كشي نداشته و مقرون بصرفه است.

پکیج گرمایشی استخر

البته لازم به ذکر است که افزایش بیش از حد دمای آب استخر علاوه بر آسيب رساندن به تجهيزات مربوط به استخر و محوطه آن، نرخ تبخیر و رطوبت نسبی را در محیط استخرهای سرپوشیده افزايش مي‌دهد كه همين موضوع سبب برهم زدن آسايش حرارتي استخر است به همين منظور لازم است، دمای هوای محیط حداقل به اندازه 2 تا 3 درجه سانتیگراد بالا تر از دمای آب استخر باشد كه اين مساله توسط كنترلر دماي آبگرم برگشتي چك مي‌شود.

پکیج گرمایشی استخر

دسته‌بندی انواع پکیج گرمایشی استخر:

این پکیج‌ها بر اساس نو ساختمان به دو دسته مخزن دار و بدون مخزن طبقه بندی می شود.

 • پکیج گرمایشی بدون مخزن: این نوع از پکیج‌ها که معمولا با سوخت مصرفی گاز یا گازوئیل کار می‌کنند، از مبدل حرارتی برای انتقال آب گرم به استخر استفاده می کنند. مبدل‌هایی که در پکیج‌های استخری به کار رفته اند بر اساس ظرفیت پکیج متفاوت بوده و به صورت لوله، پوسته و صفحه‌ای می‌‎باشند.
 • پکیج گرمایشی مخزن‌دار: پکیج‌های گرمایش استخر مخزن‌دار مجهز به کوئل مسی هستند و از کوئل‌های مسی در جهت گرمایش آب استخر استفاده می‌کنند. در سیستم این نوع از پکیج‌ها با عبور آب سرد استخر از درون کوئل، گرمایش انجام می‌شود سپس مجددا به درون استخر باز می‌گردد.

همچنین پکیج گرمایشی استخر علاوه بر نوع مخزن بر اساس نوع سوخت مصرفی نیز دسته بندی می شود زیرا تامین سوخت مورد نیاز پکیج با توجه به شرایط جغرافیایی و دسترسی حائز اهمیت است.

 • پکیج گرمایشی استخر گازی: رایج‌ترین و پرکاربردترین نوع پکیج های استخری بدلیل ارزان و در دسترس بودن سوخت مصرفی است که از گازی شهری به عنوان منبع انرژی استفاده می‌کند.
 • پکیج گرمایشی استخر برقی: در این پکیج ها با کمک انرژی برق، آب گرم مورد نیاز تولید میشود و براي مناطقي كه امكان دسترسي به گاز ميسر نيست، مناسب است. این پکیج سازگار با محیط زیست است و توان حرارتی محدودي برای گرمایش دارد و بيشتر مناسب برای استفاده در مقياس شخصي و خانگي است.
 • پکیج استخر دوگانه سوز:  از بهترین نوع پکیج های گرمایشی استخر که با دو نوع سوخت گاز و گازوئیل کار می کند. کاربرد سوخت دوم در این سیستم به عنوان سوخت جایگزین است تا در مواردی که دسترسی به گاز وجود ندارد بتوان از گازوئیل استفاده کرد.
 • پکیج استخر سه‌گانه سوز:  در این سیستم امکان استفاده از دو نوع سوخت گاز، گازوئیل و همچنین منبع انرژی برق برای گرمایش آب وجود دارد و با وجود دو نوع سوخت بعنوان جایگزین، تولید آب گرم در هر شرایطی در پکیج استخر سه‌گانه امکان پذیر است.

تعیین ظرفیت گرمایشی استخر

تعیین ظرفیت گرمایشی برای استخر جهت انتخاب پکیج مناسب، امری ضروری است. در تعیین ظرفیت گرمایشی استخر عواملی چون حجم آب موجود در استخر، مقدار مساحت آب در تماس با هوا، دمای نهایی آب استخر، میزان اتلاف حرارتی سطح استخر، مقدار متوسط دمای هوا در فصول سرد و مقدار متوسط دمای سالن موثر خواهد بود.

پکیج گرمایشی استخر

پکیج گرمایشی استخر

لازم بذکر است که باتوجه به مورد فوق، در زمان خرید پکیج گرمایشی لازم است تا عواملی نظیر جریان برق، راندمان و ضریب عملکرد گرمایشی و سرمایشی، توان مصرفی، نوع سوخت مصرفی، ابعاد استخر، میزان گرمای مورد نیاز با توجه به نوع کاربری پکیج، موقعیت جغرافیایی، دامنه انتخاب دمای دستگاه و…. درنظر گرفته شود.

 مزایای پکیج گرمایشی استخر:

استفاده از پکیج گرمایشی استخر مزایایی دارد که در ادامه به شرح آن میپردازیم:

 • گرمایش یکنواخت و سریع آب استخر، جکوزی و رادیاتورها
 • اشغال فضای کمتر نسبت به موتورخانه
 • میزان سر و صدای کم
 • بهینه سازی مصرف انرژی
 • عدم نیاز به لوله‌کشی
 • امکان نصب برای انواع استخر عمومی، خصوصی، روباز یا سرپوشیده
 • تنوع در ابعاد و ظرفیت
 • مقرون بصرفه بودن سیستم
 • راندمان حرارتی بالاتر نسبت به روش‌های گرمایش دیگر
 • امکان گرمایش آب استخر، جکوزی، آبگرم مصرفی و آب رادیاتور بصورت مستقل یا همزمان

معایب پکیج استخری:

 • ظرفیت حرارتی پایین‌تر نسبت به دیگ آبگرم موتورخانه
 • عمر مفید کمتر نسبت به دیگ آبگرم موتورخانه

برای دیدن مشخصات و سفارش پکیج گرمایشی خزر منبع بندر می توانید برروی این لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *