Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

فیلتر شنی

فیلتر شنی

فیلتر شنی

 فیلترهای شنی به وسیله ی بستری از شن و ماسه های ریز برای خالص سازی آب مورد استفاده قرار می گیرند.
فیلتر شنی معمولا رسوبات، فلزات، هیدروکربن ها و برخی مواد دیگر را از آب جدا می کنند.

فرآيند فيلتراسيون به عنوان يكي از رایج ترین روش ها در تصفيه و زلال سازي آب و پساب كاربرد دارد. اساس كار صافي ها، به این نحو است که ذرات معلق موجود در آب در لایه های مختلف فیلتر بدام می افتد . برای این منظور آبي كه مي بايست تصفيه شود، از قسمت فوقاني دستگاه وارد و پس از عبور از لايه هاي مختلف صافي و انجام فرآيند زلال سازي، از قسمت زيرين فيلتر خارج مي شود.

جنس مخازن فیلترهای تحت فشار از ورق فولادی است و با پوشش ضد خوردگی از جنس اپوکسی رنگ آمیزی می شود. براي آب ها و پساب هاي با درجه خورندگی بالا جنس بدنه صافی از جنس فایبر گلاس و یا استنلس استیل ساخته می شود .

 

اجزای تشکیل دهنده فیلترشنی :

1- شبكه لوله كشي به همراه اتصالات 2-شير آلات آب ورودي3-شیرآلات آب خروجي4-شیرآلات شستشوي معكوس5-شن و ماسه (سیلیس) 6-شیر تخليه هوا7- فشارسنج8- دريچه هاي بازديد.


انواع فیلتر شنی :

فیلترشنی های تحت فشار

فیلترشنی های حوضچه ای

فیلتر شنی آرام

این روش از فیلتراسیون برای تصفیه آبی با کدورت و لجن پایین مورد استفاده قرار می گیرد.

 

فیلتر شنی حوضچه ای

در این روش آب های آلوده از  درون حوضچه های حاوی شن و ماسه عبور داده می شود و طی عملیاتی مورد تصفیه و پاکسازی قرار می گیرند .آب تصفیه شده به کمک این روش  بلافاصله بعد از تصفیه بدون اضافه کردن مواد شیمیایی زلال و قابل استفاده خواهد بود .

فیلترشنی تحت فشار


رایج ترین نوع فیلتر شنی ، فیلتر شنی تحت فشار است . دلیل کاربرد گسترده ی این مدل از فیلترها ماندگاری بالا و نگهداری آسان آنها می باشد در این شیوه با ایجاد سرعت مناسب برای فیلتراسیون امکان تصفیه ای ایده آل را فراهم می سازد. هنگام تصفیه، آب کثیف از لوله ورودی وارد فیلتر می شود. فشار پمپ ، آب را از درون شن به سمت پایین هدایت می کند و شن و ماسه های ریز هرگونه آشغال و مواد زائد را از آب  می گیرند. در پایین فیلتر های شنی نازل هایی با سوراخ های بسیار ریز وجود دارد که اجازه عبور شن و ماسه را نخواهند داد اما آب از داخل این نازل ها عبور می کند. و آب تصفیه شده از لوله خروجی خارج می شود.

 

عمده ترین کاربرد فیلترشنی عبارت است از:

تصفیه آب استخرها ، نیرو گاهها و پالایشگاهها

جلوگیری از انسداد لوله های آبیاری قطره ای

فیلتراسیون نهایی فاضلاب صنعتی و انسانی

تصفیه آب آشامیدنی برای مصارف خانگی

تصفیه آب  استخرهای پرورش ماهی

 

زمان تعویض فیلتر شنی تصفیه آب

باتوجه به کیفیت دانه های سیلیس بکار رفته در محفظه معمولا زمانی بین 5 تا 7 سال طول می کشد که به طور کامل کارایی خود را از دست دهند. یکی از روش های افزایش طول عمر فیلتر شنی انجام منظم بک واش یا شستشوی معکوس است . بنابراین می توان گفت عمر فیلترهای شنی به نحوه ی نگهداری و رسیدگی از آن بستگی دارد.

 

جهت سفارش و خرید فیلتر شنی روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

18 + یازده =