Search
Close this search box.
Search
Close this search box.

بخار تمیز

بخار تمیز

بخار تمیز

استفاده از بخار تولید شده توسط بویلر، بطور معمول برای گرمایش غیر مستقیم استفاده می‌شود بطوری که بویلر عضو کلیدی در سیستم موتورخانه است ولی لازم بذکر است که با توجه به کیفیت بخار تولیدی توسط بویلر، میتوان آن رادر صنایع خاص و متنوعی به کار گرفت.

بخاری که در صنایع غذایی، دارویی، بهداشتی و پزشکی استفاده می‌شود باید کاملا با کیفیت و عاری از هرگونه آلودگی، رسوب و مواد محلول باشد. بنابراین در صنایع یاد شده، تولید و حفظ بخار تمیز و با کیفیت بالا، اهمیت ویژه‌ای دارد.

با توجه به مکانیزم تولید بخار که از جوشش آب حاصل می‌شود، ممکن است گمان شود که بخار حاصل از جوشاندن آب مقطر همان بخار تمیز است، درحالیکه اشتباه است. تولید بخار تمیز در تمام مراحل باید با رعایت الزامات و کنترل کیفیت صورت گیرد تا در نهایت بخار تولیدی تمیز باشد. بنابراین به جهت تولید بخار تمیز کلیه مراحل شامل منبع آب، فرآیند تولید، توزیع بخار و حتی استفاده از بخار تولید شده باید با کیفیت و تحت کنترل دقیق صورت گیرد.

اگر بخواهیم بخار تولیدی علاوه بر تمیزی (clean) ، خالص (pure) نیز باشد، مراحل و الزامات شدیدتر و با دقت بیشتری باید صورت گیرد.

عوامل موثر بر کیفیت بخار تولیدی به شرح زیر است:

  • کیفیت آب ورودی به بویلر که معمولا توسط فیلتراسیون و سختی‌گیری، تصفیه و نرم می‌شود.
  • تجهیزات تولید بخار که فرآیند تولید بخار در این مرحله انجام می‌شود.
  • لوله‌کشی و دریچه توزیع بخار که بدلیل جلوگیری از خوردگی و اثرگذاری بر بخار، معمولا از جنس استیل ضدزنگ ساخته می‌شوند.

از مهم‌ترین و تاثیر‌گذارترین عوامل بر کیفیت بخار تولیدی، کیفیت آب تغذیه یا منبع آب است. برای این منظور می‌توان آب را با کمک سختی‌گیر نرم کرد و یون‌هایی نظیر کلسیم و منیزیم آن را ازبین برد، همچنین میتوان از سیستم تصفیه اسمز معکوس کمک گرفت، در سیستم RO یا اسمز معکوس، عبور آب از غشای نیمه‌تراوا سبب حذف فیزیکی ذرات معلق و آلودگی‌های موجود در آب می‌شود.

با جوشیدن و تغییر فاز آب به بخار، ممکن است گازهای محلول در آب بهمراه بخار جریان یابند یا قطرات ریز حاوی یون سنگین یا مواد شیمیایی محلول در آب به بخار بچسبد و جاری شود که در اینصورت، وجود ذرات ریز سبب از بین رفتن خلوص بخار تولیدی شده و ممکن است ایمنی و کیفیت محصول نهایی تولیدی را مختل سازد.

جهت اطمینان از کیفیت آب تغذیه میتوان از فیلتر کربن فعال، اشعه UV و … بهره گرفت و تمام میکروارگانیسم‌های موجود در آب را حذف نمود تا در نهایت منجر به تولید بخاری تمیز و باکیفیت شود.

بعلاوه به جهت حفظ کیفیت بخار تولیدی تا مرحله انتهایی لازم است که تجهیزات و لوله‌کشی سیستم از جنس استیل‌ضدزنگ باشد تا از ورود زنگ و آلودگی ابزار به درون بخار و کاهش کیفیت آن، جلوگیری نماید. بنابراین در جهت کنترل و جلوگیری از ورود آلودگی به سیستم تولید بخار، لازم است تا الزامات از ابتدایی‌ترین مرحله تا انتها حفظ شود.

بخار تمیز

انواع بخار:

انواع بخار بر حسب میزان کیفیت سطح‌بندی شده و متناسب با نوع نیاز تولید و استفاده می‌شود.

  • بخار معمولی (Plant) :

 این نوع از بخار بطور غیرمستقیم و بمنظور گرمایش در مصارف صنعتی یا خانگی مورد استفاده قرار می‌گیرد و وجود آلودگی در آن که ناشی از عدم تصفیه آب، زنگ زدگی و خوردگی درونی تجهیزات و… است، مشکلی ایجاد نمی‌کند.

  • بخار تصفیه شده (Filtered steam) :

این سطح از بخار که معمولا در صنایع تولید مواد غذایی کاربرد دارد، دقیقا پیش از مصرف، تصفیه می‌شود.

  • بخارتمیز (Clean or process steam) :

آب تغذیه در این نوع بخار حاصل از فرآیند اسمزی است و باید عاری از هرگونه آلودگی و رسوب باشد، علاوه بر آن تجهیزات و لولهک‌شی سیستم از جنس استیل ضدزنگ است تا فرآیند تولید و توزیع بخار کاملا با کیفیت و بدون آلودگی صورت گیرد.

  • بخار خالص (Pure Steam) :

آب تغذیه و ورودی بویلر در این فرآیند، دوبار سیستم تصفیه اسمزی را طی می‌کند، همچنین بویلر و تجهیزات بکار رفته در تولید این سطح از بخار، از جنس استیل ضدزنگ است تا فرآیند تولید بخار کاملا عاری از مواد شیمیایی باشد. جهت تولید بخار خالص که بالاترین سطح کیفیت را دارد لازم است تا تمام آلودگی، مواد شیمیایی ومیکرو ارگانیسم‌ها بطور دقیق و کامل حذف شوند. از جمله کاربرد این نوع بخار در مصارف پزشکی و استریلزاسیون است.

 

برای خرید کارواش بخار ، دیگ بخار و دیگر محصولات فلزی اینجا کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *

سه × 2 =