منابع دوجداره

منبع دوجداره یک منبع با دو جداره فلزی است که برای تولید آبگرم در آپارتمان ها و کارخانجات ، بیمارستان ها ، هتل ها و … استفاده می شود و یکی از مهم ترین اجزای یک موتور خانه به شمار می رود. این مخازن دو جداره از دو دیواره ی داخلی و خارجی ساخته می شود. در بخش داخلی مخزن، آب بهداشتی جریان دارد و در بخش خارجی مخزن آب غیر آشامیدنی یا آبی که برای شوفاژها مورد استفاده قرار می گیرد وجود دارد.

جنس منبع دو جداره :

ورق استفاده شده در ساخت مخزن دوجداره از کربن استیل است که عملیات گالوانیزه گرم روی آنها انجام می شود . علت استفاده از لایه گالوانیزه مسائل بهداشتی و کیفیت محصول نهایی یعنی آبگرم مصرفی می باشد. بعد از ساخت منبع دوجداره به دلیل از بین رفتن لایه روی ورق گالوانیزه در محل های جوشکاری، با استفاده از رنگ اپوکسی خوراکی از داخل و ضد زنگ  یا اپوکسی صنعتی از قسمت بیرونی این مناطق در برابر زنگ زدگی محافظ می شود.

همچنین منبع دو جداره را میتوان از ورق استنلس استیل بصورت سفارشی ساخت .

ضخامت ورق منبع دو جداره آبگرم 2 تا 3 میلی متر برای جدار بیرونی و تا 5 میلی متر برای جداره داخلی می باشد.

تجهیزات مورد نیاز در منبع دوجداره :

شیر یکطرفه

شیر هواگیری اتومات

شیر اطمینان

ترمومتر

مانومتر

شیر فلکه

نحوه ی عملکرد مخزن دوجداره :

در این سیستم، آبگرم یا بخار تولیدی توسط بویلر وارد جداره خارجی یا بیرونی شده و آب سـرد ورودی در جداره داخلی منبع جریان دارد. طبق اصل انتقال حرارتی بین دو ماده غیر هم دما، دمای آب سرد موجود در لایه داخلی افزایش یافته و مورد مصرف قرار میگیرد، همچنین طی این فرآیند هم دمایی آبگرم یا بخار تولیدی توسط بویلر موجود در جداره خارجی درصدی از گرمای خود را از دست میدهد و دوباره راهی بویلر میگردد.

مزایای منبع دوجداره :

این نوع منبع حرارتی مقرون به صرفه و ارزان قیمت است.
منبع دوجداره بدلیل ساختار دو لایه و عدم نیاز به پمپ برگشت، افت فشار ندارند.
در هنگام استفاده از منابع دوجداره در یک سیستم گرمایش، نیازی به نصب پمپ سیرکولاتور جهت برگشت آبگرم مصرف نشده در واحدها نمی باشد.

نکاتی که دراستفاده از منبع دوجداره باید به آن دقت کرد :

-تمامی منابع دوجداره باید مجهز به شیر اطمینان برای فشار و دما باشند.
– در سیستم های گرمایشی با ظرفیت بالا و بزرگتر بهتر است از تعداد بیشتری منبع دوجداره استفاده کرد تا در صورت خرابی احتمالی یکی از منابع، کل سیستم مصرفی مختل نگردد.
– علاوه بر شیرهای اطمینان، در منابع دوجداره شیری برای برگشت آب مصرفی باید در نظر گرفته شود.
– شیر مورد استفاده در مسیر آب ورودی لوله کشی شهری، باید از نوع یک طرفه باشد.
– برای سهولت در جابجایی، منبع دارای دو عدد قلاب اتصال فلزی مستحکم باشد.

نکته ی حائز اهمیت برای سفارش منبع دوجداره،  توجه به فضای موجود در موتورخانه، ابعاد و ارتفاع درب های ورودی است .

 

نحوه نصب مخزن دو جداره فلزی

نصب منبع دوجداره بسیار آسان است اما باید به محل ورودی و خروجی لوله های منبع توجه شود تا بالاترین بازدهی را داشته باشد. مخزن دو جداره در طول مدت زمان استفاده نیازی به جرم گیری و رسوب گیری ندارد. معمولا در موتورخانه ها مخزن دوجداره فلزی را بالاتر از دیگ آبگرم نصب می کنند. برای ساخت پایه باید وزن تانکر موتورخانه ای را با در نظر گرفتن مقدار حجمی که آب دارد در نظر گرفت زیرا وزن مخزن پس از پر شدن از آب به میزان قابل توجه ای افزایش پیدا می کند. در هنگام نصب باید توجه داشت وزن مخزن بر روی لوله و اتصالات دیگر قرار نگیرد تا باعث شکستگی آن ها شود.همچنین این مخزن ها بر روی تجهیزات برقی و الکترونیکی و دیگ آبگرم قابل نصب نیست.

 نصب منبع دوجداره فلزی در محلی بالاتر از دیگ آبگرم علاوه بر این که امکان استفاده از حداکثر فضای داخل موتورخانه را به ما میدهد، باعث می شود در فصل تابستان با خاموش کردن پمپ، آب به صورت طبیعی در جداره بیرونی منبع گردش کند و آبگرم بدون نیاز به کار کردن پمپ تامین خواهد شد.

جهت سفارش و خرید مخزن آب روی لینک کلیک کنید.

جهت سفارش و خرید دستگاه کارواش بخار روی لینک کلیک کنید.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *